Wifi Şifresi Kırma Suç mu?

Yayınlanma: 20 Kasım 2018
wifi şifre kırma suç mu

Ücretsiz internet elde etmek için wifi şifre kırmak esasen suç kapsamındadır ve cezası vardır. Şifreli olsun veya olmasın başkasına ait kablosuz ağdan izinsiz, rızası dışında internet kullanımı 6 aydan başlayıp 2 yıla kadar hapis cezası doğurabilir. Ayrıca bu ağları kullanan kişilerin illegal işlere karışmaları, farklı suçların doğmasına neden olacaktır. Kaçak internet kullanımı cezası yasalara aykırı bir davranıştır.

Türk Ceza Kanunu’nun 163. Maddesinin 2. Fıkrası şu şekildedir:

Karşılıksız Yararlanma!

Telefon hatları ile frekanslarından veya elektromanyetik dalgalarla yapılan şifreli veya şifresiz yayınlardan sahibinin veya zilyedinin rızası olmadan yararlanan kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.

Dip Not: Bu bir hırsızlık suçu değildir. Çünkü TCK’nın 141. maddesinde hırsızlık, taşınır malların oluşturduğu bir suç tipidir. Wifi ağından internet kullanımı bu konuya girmez.

Wifi Şifre Kırıldığı Nasıl Anlaşılır?

İnternet sahibi olan kişi net hızının yavaşladığından dolayı bu tarz bir olaydan şüphelenebilir. Modem şifresi ile router admin paneline girdiğinde internete bağlı olan diğer cihazları görebilir. Kablosuz durum ve DHCP sunucu istemci listesinde modeme bağlı cihazların adları ve MAC adresleri yer almaktadır. Bu bölümden alacağı veriler kanıt niteliğindedir. Teknik takibin nasıl yapıldığı konusunda çok fazla bilgi sahibi değilim. Günümüzde kullanılan tüm cihazlar MAC adresine sahip olmasına rağmen bunlar satın alan kişi için kayıt ediliyor mu bilmiyorum. Zaten bu işler için çoğu zaman MAC adresi değiştiriliyor. Bazı kullanıcılar hedef modeme bağlanırken telefonun ismini değiştirmemiş olabiliyor. Kısacası dikkatsiz davranıldığında kolayca bulunabilirsiniz.

Ek Bilgiler:

Bu konuda Türkiye’de emsal bir karar var mı bilgi sahibi değilim ama başkasının ağına bağlanmadan önce bir kez daha düşünmelerini tavsiye edebilirim. İzin alarak kullanmak bile riskler içermektedir. Biri size izin verdikten sonra bile istenmeyen olaylar yaşanabiliyor. Google’da bir araştırma yapmıştım ve şu konuyu gördüm: Wi-fi Şifremi Kırdı diyerek mahkemeye verdi Bu yüzden dikkatli olmakta fayda var.

Sitemizde yer alan wifi şifre kırıcı yöntemler kendi kablosuz ağ güvenliğinizi test etmeniz amacıyla paylaşılmıştır. Doğacak olumsuz sonuçlardan dolayı sitemiz sorunlu değildir. Bu konuya şu şekilde bakabilirsiniz. Bir bıçak doktorun elinde ise hayat kurtarır; kötü birinin elinde istenmeyen sonuçlar doğurur!

Bu makalemizde başkalarının wifisine bağlanmanın suç olup olmadığını dilim döndüğünce anlatmaya çalıştım. Daha önce CMD ile Wifi Şifre Kırma konusunda bir yazı yayınlamıştım. Komut isteminde yazacağınız birkaç komut ile başında bulunduğunuz bilgisayardaki kayıtlı wifi şifrelerini öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir